Welcome to the Crystal Lederhosen Competition Website!

Register Now!

There were 99 entries judged and 154 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
2ndJason NarcoonisBarbarian NEIPA21A: American IPAScranton Brewers Guild
3rdEdward WalkowskiLayla's Kolsch #25B: KolschScranton Brewers Guild

Best of Show – Cider

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stEdward WalkowskiLayla's PerryC1D: New World PerryScranton Brewers Guild

Winning Entries

Table 1: Amber/Brown Ale (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJim BabinskiDerby Diver13B: English Brown Ale
2ndGary ReedCU2919A: American Amber Ale
3rdGregory Diefenbach
Co-Brewer: Ann Diefenbach
Amazing Grain Ale19A: American Amber Ale

Table 2: Belgians (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRichard HoggLost Monastery26D: Belgian Dark Strong Ale
2ndMark FarrellGolden Crum25C: Belgian Golden Strong Ale
3rdRon WolfgangVier26D: Belgian Dark Strong Ale

Table 3: IPA (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJason NarcoonisBarbarian NEIPA21A: American IPA
2ndMark FarrellMarcus21B: Specialty IPA
3rdKen SchultzBlacken 21B2: Black IPA

Table 4: Lagers (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stEdward WalkowskiBaxter's Munich Dunkel8A: Munich Dunkel
2ndMark FarrellChilln Pilsner5D: German Pils
3rdEdward WalkowskiMr. Bubby's PreProhibition Lager27A7: Pre-Prohibition Lager

Table 5: Pale Ales (4 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRob GaldieriPale Ale18B: American Pale Ale
2ndRyan CeliaTop Down Blonde18A: Blonde Ale
3rdJim BabinskiGA826 Scratch18A: Blonde Ale

Table 6: Porter & Stout (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stEd AgentowiczStout Of Insanity20C: Imperial Stout
2ndJim RauschLoghouse Maple Porter20A: American Porter
3rdJason BorthwickStreet River Porter20A: American Porter

Table 7: Mead (4 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stEdward WalkowskiMr. Bubby's Mixed Berry MelomelM2E: Melomel
2ndEdward WalkowskiLayla's Orange Blossom MeadM1B: Semi-Sweet Mead
3rdNicholas CiuffredaOct Blend CyserM2A: Cyser

Table 8: Cider (3 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stEdward WalkowskiLayla's PerryC1D: New World Perry
2ndJohn MacaulayWineberry LeafhopperC2B: Cider with Other Fruit
3rdEdward WalkowskiLayla's Black Raspberry CiderC2B: Cider with Other Fruit

Table 9: Wheat/Rye (5 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAndrew WeaverWeazelschnocked10C: Weizenbock
2ndRyan CeliaWiper Wheat1D: American Wheat Beer
3rdMichael Cumbia
Co-Brewer: Tim Tant
Mayday Mango1D: American Wheat Beer

Table 10: Wiener Dog (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stEdward WalkowskiLayla's Kolsch #25B: Kolsch
2ndSteven Landgren
Co-Brewer: Peter Leas, Matthias West, Matt Killeen, Greg Savich, Naomi Reutz, Trevor MacLoughlin, Bruce Baden, Dan Kingsley, Peter Fedunszysn And Dan Lippa
Ithaca Memories29A: Fruit Beer
3rdJim Babinski Realbeer Cream Ale1C: Cream Ale

Table 11: Strong Arm (5 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stStephen WalskiMaximus22A: Double IPA
2ndRon WolfgangBock Bock9A: Doppelbock
3rdSteven LandgrenAndré The Giant22A: Double IPA

Table 12: Barrel Class (15 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRichard GillHighlands33B: Specialty Wood-Aged Beer
2ndRichard GillHoney Beer31B: Alternative Sugar Beer
3rdJim BabinskiA Beer For A Horse27A6: Kentucky Common

Table 13: Fall und Oktoberfest (4 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMark ZaetzMunich Helles4A: Munich Helles
2ndScott SmithDachstoberfest4B: Festbier
3rdEdward WalkowskiMr. Bubby's Spiced Pumpkin Ale30B: Autumn Seasonal Beer

Table 14: Champion's Cup (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMark FarrellBerry Belcrum30A: Champion Cup. Spice Beer, Mead, Cider
2ndRon Wolfgang Kranichbeere Stout30A: Champion Cup. Spice Beer, Mead, Cider
3rdEdward WalkowskiLayla's Cranberry Cider30A: Champion Cup. Spice Beer, Mead, Cider